Tapaan säännöllisesti tyttöporukalla eri ravintoloissa pitkin Helsinkiä ja kun minulle ehdotettiin Konstan Möljää, fiilis ei ollut maailman mukavin. Olen paikassa käynyt joskus, vuosia vuosia sitten ja ruoka ei mitenkään vakuuttanut.
Nyt kun olen itse vastuussa lähes 100 % perheemme ruokailuista, ovat asiat muuttuneet monellakin lailla.
Joten pöytä varattiin ja hyvä niin. Meidän tullessa klo 18 oli paikassa hyvin tilaa mutta tuntia myöhemmin ei enää ollut. Lisäksi olimme ainoita suomalaisia lähtiessämme pois. Suomalainen perinneruoka vakuuttaa ulkomaalaisia.
Viinin ystävä kertoi valikoima on ihan yes, mutta edukas. Ruokaa löytyy joka lähtöön, jälkiruokaakin olisi saanut edulliseen hintaan, mutta yksinkertaisesti vatsaan ei enää mitään mahtunut.
Palvelu oli erinomaisen tuttavallista, henkilökunta selvästi aistii kenelle saa heittää vitsiä, kenelle ei. Me tunsimme itsemme todella tervetulleiksi.
Ainoa miinus paikassa oli ettei sinne kelvannut enää lounassetelit. Onneksi ne eivät ole ennenkään jäänyt lompakkoon vanhentumaan. Ja kun ottaa huomioon asiakaskunnan, ymmärrän täysin miksi niitä ei enää oteta vastaan.
Jos kaipaat suomalaista ruokaa, tämä on se paikka. Noutopöydän hinta kun on vielä 19 euroa, ei voi kalliiksi haukkua.
Ja pöytävaraus ehdottomasti pakollinen
Mielipiteesi